To były niesamowite trzy dni…. dni pełne przygód, wrażeń oraz nowych doświadczeń zarówno dla uczniów jak i opiekunów. Uczniowie klas: IV, VA i VB pod opieką p. Małgorzaty Nietupskiej, p. Marceli Owczarek-Miedzińskiej, p. Natalii Nietupskiej oraz p. Ewy Tomkiewicz w dniach 19-21 października brali udział w trzydniowej wycieczce, która rozpoczęła się od zwiedzania Poznania.
W Poznaniu czekał na naszą grupę przewodnik, który oprowadził nas po Ostrowie Tumskim, pokazał Katedrą poznańską. Potem całą grupą przeszliśmy na Śródkę pod słynnym mural 3D, który został ogłoszony jednym z nowych cudów Polski. Następnie ruszyliśmy spacerowym tempem przez Most Jordana w kierunku Starego Rynku by zobaczyć renesansowy Ratusz ze słynnymi koziołkami o godz.12.00 oraz pręgierz z figurą kota. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem oglądali zabytki oraz zwiedzali miejsca, w których dotychczas nie mieli okazji być. Ogromnym przeżyciem dla dzieci był udział w warsztatach wypieku rogala Marcińskiego w Rogalowym Muzeum. Pod okiem mistrza przygotowywały przepyszne i niepowtarzalne rogale, które potem mogły z apetytem zjeść. Z Poznania wyruszyliśmy do Gniezna, gdzie mieliśmy swoją bazę noclegową. Po intensywnym dniu uczniowie zjedli przepyszną kolację i mieli możliwość regeneracji przed kolejnym dniem. Rozmowy wieczorne, wspólne zabawy i gry przy kubku gorącej herbaty były bezcenne i mogłyby trwać do białego rana….
Drugiego dnia zaplanowane było zwiedzanie Torunia. Pobudka poranna była bolesna, ale dystans do pokonania autokarem był duży. Czas nas gonił, bo o godz. 9.00 był zaplanowany udział w warsztatach wypieku piernika w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Tempo marszu z parkingu autokarowego w Toruniu do naszego miejsca docelowego było zawrotne, ale okazało się, że kondycyjnie dzieci były bardzo dobrze przygotowane i punktualnie dotarliśmy do celu. Toruń to piękne i urokliwe miasto ... zachwyciło nas. Cennym doświadczeniem było zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika, gdzie korzystając z interaktywnej wystawy uczniowie mieli okazję poznać bliżej wybitnego polskiego astronoma, twórcę teorii heliocentrycznej i autora poświęconego jej dzieła „O obrotach ciał niebieskich”. Kolejnym ważnym punktem programu było zwiedzanie Starego i Nowego Miasta z przewodnikiem. Zobaczyliśmy stare mury obronne, baszty oraz odchyloną o 1,46 metra Krzywą Wieżę, Pomnik Mikołaja Kopernika, przy którym zrobiliśmy sobie wspólną fotografię. Nie pominęliśmy punktu widokowego – Kępy Bazarowej, Kościoła Mariackiego, Bulwaru Filadelfijskiego oraz gotyckiego Ratusza Staromiejskiego i Kościoła Świętego Ducha z połowy XVIII wieku. Po zwiedzaniu przyszedł czas na powrót do Gniezna, gdzie czekała na nas przepyszna obiadokolacja. W godzinach wieczornych całą grupą wyruszyliśmy śladami królika…. Tego wieczoru zaplanowany był udział w grze miejskiej Królika GOń. Celem gry było przeniesienie się do świata gier, awansowanie w hierarchii społecznej i zostanie królem. Aby tak się stało konieczne było odnalezienie wszystkich miejsc, w których były króliki. Przy okazji gonitwy za długouchym dzieci mogły bliżej poznać historię pierwszej stolicy Polski. Plan był ambitny i emocji oraz zaangażowania podczas poszukiwań nie zabrakło. Znaleźliśmy jednego królika, niestety pogoda uniemożliwiła nam dalsze poszukiwania, deszczowe chmury spowiły niebo i uciekając przed ulewą musieliśmy wrócić do akademika…, ale nie nudziliśmy się wieczorem. W mniejszych grupkach spędziliśmy ze sobą kolejny cudowny wieczór…kubek gorącej herbaty i doborowe towarzystwo… tego nam było potrzeba.
Trzeci dzień spędziliśmy już w Gnieźnie. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Katedrę, gdzie mogliśmy zobaczyć Drzwi Gnieźnieńskie, zwiedzić Podziemia Katedry, Muzeum Archidiecezji oraz wejść na Taras widokowy.
To był wyjątkowy czas…wrażenia pozostaną w nas na zawsze. To co zwiedziliśmy, zobaczyliśmy i to czego doświadczyliśmy jest bezcenne…śladami królika jeszcze na pewno wyruszymy, dogonimy go. Album klas: IV, VA i VB zapełnił się pięknymi fotografiami. Ewa Tomkiewicz