11 sierpnia o godzinie 22:00 przed budynkiem naszej szkoły spotkali się miłośnicy astronomii, aby podziwiaćniezwykłe zjawisko na naszym niebie, które znane jest jako noc Perseidów lub noc spadających gwiazd.
Tak naprawdę to pył i okruszki skalne pozostawione w przestrzeni kosmicznej przez pyłowy warkocz komety 109P/Swift-Tuttle. Wpadają one w ziemską atmosferę spalając się i pozostawiając za sobą długie, jasne ślady. Nazwa "Perseidy" pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza.
Dla przybyłych gości przygotowaliśmy leżaki, napoje i przede wszystkim teleskopy. Pan Arkadiusz Michaliszyn, znany wszystkim harcerzom jako druh Arek podzielił się swoją niesamowitą wiedzą astronomiczną i zaprezentował swój teleskop.
Przez chwilę mogliśmy popatrzeć na zachodzący księżyc. Najbardziej wytrwali dostrzegli nawet kilkanaście „spadających gwiazd”. Po północy skierowaliśmy nasze teleskopy na Saturna oraz galaktykę Andromedy.
Było to pierwsze przedsięwzięcie szkolnego koła astronomicznego, ale na pewno nie ostatnie. Inicjatywa jego powstania związana jest z udziałem naszych uczniów w projekcie: „Szkolne laboratorium funduszu sołeckiego”, który był realizowany przy wsparciu Stowarzyszenia Młody Samorząd. W obserwacji wzięła udział również pani Gabriela Sekular, przewodnicząca rady rodziców, która od początku wspiera naszą działalność.
„Stowarzyszenie Kraina Lasów i Jezior" – LGD udostępniła leżaki, które zakupiono ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014-2020.
Bardzo dziękujemy.
Piotr Włodarczyk