W ostatnim tygodniu dotarła do nas wspaniała wiadomość. Zostały ogłoszone wyniki konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Na szczeblu finałowym szkołę reprezentowały dwie uczennice: Zuzanna Bereś z kl.III gimnazjum i Natalia Gotowała z kl.VIII. Obie dziewczynki były przygotowywane przez p.Małgorzatę Gorockiewicz. Po ocenie prac dokonanej przez komisję konkursową tytuł finalistki został przyznany Zuzi, a tytuł laureata Natalce. Zarówno Zuza jak i Natalka dzięki osiągniętym wynikom otrzymają dodatkowe punkty w procesie rekrutacyjnym do szkół średnich, a dodatkowo Natalia zostanie zwolniona z części egzaminu ósmoklasisty organizowanego przez CKE, uzyskując wpis z najwyższym wynikiem punktowym z języka polskiego. Ogromne GRATULACJE dla uczennic i p.Małgorzaty. Podziękowanie i gratulacje kierujemy również na ręce rodziców za wszelkie udzielone wsparcie. Poniżej zapraszamy do zapoznania się z treścią wywiadów przeprowadzonych z Zuzią i Natalią.
W bieżącym roku szkolnym dwie uczennice naszej szkoły osiągnęły znaczące sukcesy w Konkursie przedmiotowym z języka polskiego. Natalia Gotowała, uczennica klasy VIII została LAUREATKĄ na poziomie szkół podstawowych, a Zuzanna Bereś, uczennica klasy III FINALISTKĄ na poziomie gimnazjum. Z dziewczynami przeprowadziły wywiady ich koleżanki.
Ola Kulus, Bianka Zegers: Cześć, opowiedz nam, jak wyglądały poszczególne etapy konkursu.
Natalia Gotowała: Pierwszy etap to etap szkolny, podczas którego pisaliśmy test zawierający zadania zamknięte oraz zadania otwarte krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi. Aby dostać się do etapu rejonowego trzeba było zdobyć 85%. Udało się, etap rejonowy odbył się we Wschowie i miał podobną formę, również trzeba było zdobyć 85%, aby zakwalifikować się do etapu ostatniego, czyli wojewódzkiego. Przeszłam dalej... W Zielonej Górze 16. marca odbył się etap wojewódzki, zdobyłam wymagane 90% i zostałam laureatką.
Ola, Bianka: Jak przygotowywałaś się do poszczególnych etapów?
Natalia: Spotykałam się się z moją polonistką p. M. Gorockiewicz na dodatkowych zajęciach, na których pisałam różne testy, pracowałam także sporo w domu, wykonując zadane mi przez panią polecenia. Później w szkole omawiałyśmy je.
Ola, Bianka: Czy wierzyłaś w siebie?
Natalia: Z tym bywało różnie… Ale zawsze miałam nadzieję, że będzie dobrze.
Ola, Bianka: Jak radziłaś sobie ze stresem?
Natalia: Zawsze najgorszy był moment przed otrzymaniem testu, kiedy już siedziałam na sali. Później skupiłam się tylko na arkuszu, aby jak najlepiej rozwiązać zdania i zapominałam o stresie.
Ola, Bianka: Jakie zadania były dla ciebie najtrudniejsze?
Natalia: Najtrudniejszym zadaniem było napisanie rozprawki, w której miałam wykazać się znajomością treści „Pana Tadeusza”. W ogóle na etapie wojewódzkim obowiązywała bardzo dokładna znajomość tej lektury. A jak wiecie, nie należy ona do najłatwiejszych…
Ola, Bianka: Wiemy, wiemy… A jaka była reakcja twoich rodziców, gdy dowiedzieli się, że zostałaś laureatką?
Natalia: Bardzo się cieszyli i są szczęśliwi, że zostałam laureatką.
Ola, Bianka: Co, oprócz satysfakcji, daje ci tytuł laureatki?
Natalia: Muszę przyznać, że sporo. Jestem zwolniona z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i otrzymuję maksymalną ilość punktów, ocena celująca z j. polskiego i pierwszeństwo w dostaniu się do każdej szkoły ponadpodstawowej. Poza tym w przyszłym tygodniu jedziemy z p.M. Gorockiewicz do Gorzowa na uroczyste, wojewódzkie podsumowanie konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych.
Ola, Bianka: Raz jeszcze gratulujemy i dziękujemy za rozmowę.
Natalia: Dziękuję, ale chcę jeszcze kilka słów skierować do moich młodszych koleżanek i młodszych kolegów. Pamiętajcie, warto zawsze próbować, warto spędzić wiele godzin nad książkami, wielu z was może przecież w przyszłości powtórzyć mój sukces. Życzę Wam tego.
Karolina Wenderska: Jaki był przebieg konkursu, w którym brałaś udział.
Zuzanna Bereś: Najpierw był etap szkolny- test językowy i napisanie pracy na wybrany temat. Następnie etap rejonowy w Nowej Soli, podczas którego należało napisać wypracowanie. Tam właśnie zdobyłam wymagane 85% i zakwalifikowałam się do etapu wojewódzkiego, który odbył się w Żarach 9.03.2019r.
Karolina: Który etap był najtrudniejszy?
Zuzia: Z pewnością ostatni, wojewódzki. Należało napisać wypracowanie, opierając się na interpretacji wiersza.
Karolina: Co czułaś, gdy dowiedziałaś się, że dostałaś się do etapu wojewódzkiego, a później, że zostałaś finalistką?
Zuzia: Na początku byłam w szoku. Gdy emocje opadły, cieszyłam się i byłam dumna, że dałam radę. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt.
Karolina: Jakie przywileje masz z tego, że zajęłaś tak wysokie miejsce w konkursie?
Zuzia: Przywileje to może za mocne słowo, jednak udało mi się uzyskać dodatkowe punkty, które będą się liczyły podczas przyjęcia do szkoły ponadgimnazjalnej. Myślę, że to ułatwi mi wstęp do wymarzonej szkoły. Poza tym pewna szóstka z języka polskiego na koniec roku.
Karolina: Jak przygotowywałaś się do konkursu?
Zuzia: Moja polonistka Małgorzata Gorockiewicz przygotowała mi wiele utworów lirycznych do interpretacji i analizy. Pracowałam w domu, ale także w szkole podczas dodatkowych zajęć z nauczycielką. Powtórzyłam także bardzo dokładnie wiadomości o środkach stylistycznych, gatunkach literackich. Pracy było sporo…
Karolina: Chciałabyś coś jeszcze dodać?
Zuzia: Na pewno chciałabym podziękować mojej polonistce, która poświęciła mi wiele czasu i energii, by przygotować mnie jak najlepiej.
Karolina: Dziękuję za rozmowę i myślę, że możesz stać się inspiracją dla innych, którzy zrozumieją, że warto poświęcić czas na naukę, aby coś osiągnąć.
Zuzia: Byłabym niezmiernie szczęśliwa i dumna, jeśli zainspirowałabym kogoś do tego. Mam nadzieję, że znajdą się takie osoby. Odwagi, wiary w siebie i wytrwałości.